Zaznacz stronę

Z roku na rok na rynku jeździeckim pojawia się coraz więcej pasz dla koni. Jak się w nich nie pogubić? Jaką paszę wybrać dla swojego konia?

1. Rodzaje pasz

Pasze dla koni możemy podzielić na pasze objętościowe oraz pasze treściwe. Do pasz objętościowych należą: siano, sianokiszonka, sieczka, trawa (zielonka). Do pasz treściwych: owies, musli, granulat. Koń musi mieć zapewnioną wystarczającą ilość białka, węglowodanów, włókna, tłuszczu surowego oraz witamin i minerałów.

Pasze dla koni możemy podzielić na kilka kategorii:

  • Granulat inaczej nazywany jest także pelletem. Składniki zawarte w paszy są poddane procesowi zmielenia, a następnie uformowane w podłużne pałeczki. Wyglądem granulaty różnych firmy się praktycznie nie różnią. Co ciekawe granulat jest lepiej strawny niż musli. Dla koni starszych z problemami z uzębienia można go moczyć i zrobić z niego papkę. Wielu producentów pasz produkuje te same pasze zarówno w formie granulatu jak i w formie musli. Granulat może zawierać różne rodzaje zbóż, włókno, otręby pszenne lub owsiane, zioła, suszone owoce i warzywa, oleje tłoczone na zimno (różne rodzaje) i inne dodatki paszowe. Granulat może mieć różne rozmiary jeśli chodzi o długość i średnicę. Bardzo drobny polecany jest dla najmłodszych źrebiąt, nieco większy mogą jeść źrebięta oraz dorosłe konie.
  • Musli jako pasza dla koni nie jest poddana procesowi zmielenia. Wszystkie składniki są dobrze widoczne gołym okiem. Musli może zawierać niewielką część granulatu np. z suszu z traw. Musli może zawierać zboża, włókno, otręby (pszenne lub owsiane), zioła, suszone owoce i warzywa, wysłodki buraczane, oleje tłoczone na zimno. Pasza w formie musli  jest bardzo aromatyczna, smaczna i chętnie pobierana przez konie. Musli może być z dodatkiem owsa lub bezowsowe. W większości przypadków zarówno granulat jak i musli mogą być podawane jako oddzielne posiłki lub jako dodatki do owsa.
  • Sieczka  jest to najprościej mówiąc sprasowana, wysuszona  i pocięta trawa. U koni najczęściej stosuje się sieczkę z lucerny. Sieczka pozytywnie wpływa na zwolnienie pobierania pokarmu u koni. Z tego też względu polecana jest dla koni łakomych, koni z problemem z przybraniem na wadze czy też koni z tendencją do kolek. Wspomaga produkcję śliny, która neutralizuje kwasy w żołądku. Sieczka może zastąpić inną paszę objętościową w części lub całości.

  • Wysłodki buraczane to produkt uboczny powstający przy produkcji cukru spożywczego. Są źródłem wysoko przyswajalnego włókna oraz błonnika pokarmowego. Kolejną zaletą jest, że wpływają na przyrost masy ciała. Z tego też względu są zalecane dla koni chudych, koni starszych. Wysłodki pęcznieją po namoczeniu, z tego względu podajemy je na mokro, nigdy na sucho!

 

  • Siano. To podstawa żywienia koni. Siano to suszona zielona pasza stworzona z traw, ziół i roślin strączkowych taki jak np. lucerna. Koń aby prawidłowo trawić powinien jeść 1- 1,5 kg na 100 masy ciała dziennie.  Koń powinien jeść często, a w małych ilościach aby wypełnić żołądek. W naturze koń potrafi jeść nawet kilkanaście godzin na dobę. Z tego względu koń mu jeść paszę objętościową. Siano dostarcza białka oraz włókna.

 

 

  • Zielonka. To podstawa żywienia koni w okresie letnim, pastwiskowym. Koń jedząc zielonkę czyli rośliny zielone pastewne rosnące na pastwisku dostarcza organizmowi potrzebnych składników takich jak białko, włókno oraz tłuszcze surowe. Zawiera podstawowe składniki pokarmowe takie jak białko, węglowodany, witaminy i minerały.
  • Mesz. Stosowany od pokoleń, bardzo aromatyczny posiłek. Do podawania na ciepło. Tradycyjny mesz to mieszanka siemienia lnianego, otrębów pszennych, owsa, soli kuchennej i wody, który gotuje się kilka godzin. Pod wpływem gotowania z nasion uwalnia się śluz i substancje oleiste. Mesz to posiłek lekkostrawny, może być podawany wszystkim koniom, nawet koniom z tendencją do kolek. Mesz pozytywnie wpływa na żołądek i jelita i tworzy warstwę ochronną.
  • Dodatki paszowe. Do dodatków paszowych możemy zaliczyć otręby pszenne, otręby ryżowe, olej (lniany, konopny, kukurydziany itd.) witaminy i minerały, zioła, elektrolity,
    Dodatki paszowe jak sama nazwa wskazuje są to produkty, które mają za zadanie uzupełnić dietę koni aby poprawić ich kondycję oraz zdrowi.

2. Podział pasz ze względu na rodzaj pracy, wiek, przeznaczenie, skłonności chorobowe

 

Pasze dla koni pracujących możemy podzielić ze względu na ilość energii w nich zawartych. Energetyczność paszy wyrażona jest w energii strawnej w megadżulach na kilogram paszy. Pasze niskoenergetyczne mają poniżej 11 MJ/kg. Pasza średnioenergetyczna to 11-12 MJ/kg. Pasze wysokoenergetyczne zawierają ponad 12 MJ/kg.

Pasze specjalistyczne to pasze np. kliniczne, weterynaryjne, pasze, które są stworzone z myślą o specjalnych potrzebach koni z problemami zdrowotnymi. Są to pasze dla koni z wrzodami, koni z ochwatem, pasze dla koni po kolce, z syndromem Cushinga, w problemami skórnymi i alergiami, z chorobą RAO itd. itp.

Pasze dla koni chudych mają za zadanie przybranie na masie u koni wychudzonych, koni starszych, młodych niezbyt dobrze zbudowanych jeszcze koni. Są to zazwyczaj pasze bogate w wysokiej jakości białko i włókno surowe.
Pasze dla koni otyłych mają pomóc zredukować masę ciała konia, jednocześnie zapewniając mu wszystkie potrzebne składniki pokarmowe.

 

 

© Copyright 2022 Zabookuj.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl