Zaznacz stronę

BLOG ZABOOKUJ

artykuły, poradniki, recenzje produktów.

Lato – na co uważać podczas upałów?

utworzone przez Cze 12, 2019Bez kategorii0 komentarzy

Lato – pora roku na którą większość z nas czeka z utęsknieniem po zimowych mrozach i zmiennej wiosennej pogodzie.

Lato oprócz pięknej i przyjemnej pogody często niesie również ze sobą męczące upały. O upale mówimy w sytuacji gdy temperatura przy ziemi wynosi ponad 30 stopni C.
Upał może być groźny dla zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt. Wśród ludzi grupą szczególnie wrażliwą na upały są dzieci, osoby starsze oraz osoby chorujące na serce.

Koń przygotowuje się do lata poprzez zrzucanie zimowej sierści, którą zastępuje krótka sierść letnia.
Zbyt długie przebywanie na słońcu podczas upały, jak również intensywny trening. Udar cieplny to problem dotyczący również koni. Główną przyczyną udaru cieplnej u koni jest ich zbyt długie przebywanie na pełnym słońcu czy to na padoku czy też podczas zbyt intensywnego treningu.

Jak rozpoznać udar cieplny u konia?
Jednym z pierwszych objawów jest osowiałość, której towarzyszy przyśpieszony puls oraz ciężki oddech.Kolejnym objawem wskazującym na udar cieplny jest zwiększone wydalanie śliny i pocenie się.
Jeśli zaobserwujesz powyższe objawy lub masz podejrzenia ,że koń mógł dostać udaru niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Do jego przyjazdu staraj się schłodzić konia. Nie używaj do tego jednak zimnej wody – w taki sposób możesz jescze pogorszyć stan konia.
Spróbuj schłodzić konia za pomocą zimnych okładów na szyję i potylicę.

Odwodnienie u koni – jak wygląda i jak mu zapobiegać?

Odwodnienie to stan kiedy ubytek wody w organizmie powoduje nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Odwodnienie to stan w którym woda w organizmie jest poniżej wartości, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.Woda jest niezbędna do życia zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Jedna z ról wody jest regulacja gospodarski cieplnej w organizmie.
Stan odwodnienia u koni może być spowodowany poceniem się podczas treningu w wysokiej temperaturze. Odwodnienie może powodować spadek wydolności, apatyczność, kurcze mięśni. W skrajnych przypadkach odwodnienie może spowodować mięśniochwat. Aby sprawdzić czy koń nie jest odwodniony należy zrobić tzw próbę skóry,która polega na złapaniu skóry w dwa palce. Po puszczeniu, skóra powinna natychmiast wrócić do stanu pierwotnego. W innym przypadku mamy do czynienia z odwodnieniem.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Przede wszystkim należy unikać intensywnych treningów podczas upałów. Trening najlepiej odbyć w godzinach wczesno-porannych ub w godzinach popołudniowi-wieczornych. Warto również zadbać o odpowiedni poziom elektrolitów. Koń poprzez pocenie się traci wodę, a więc i cenne minerały. Podawanie elektrolitów koniom zapobiega odwodnieniu oraz pomaga przywrócić na szybszą regenerację po intensywnym treningu. Elektrolity to połączenie cukrów (takich jak sacharoza czy glukoza) ze związkami chemicznymi: chlorkiem sodu, chlorkiem potasu, chlorkiem wapnia i chlorkiem wapnia.

Jak wybrać elektrolity?

Obecnie wybór elektrolitów jest bardzo duży. Elektrolity dla koni możemy spotkać pod postacią: proszku, granulatu, płynu czy też tzw. turbostrzykawki. Wybór zależy od naszych i naszego konia preferencji. Nie każdy koń wypije elektrolity rozpuszczone w wodzie. Inny koń natomiast może nie chcieć zjeść elektrolitów w granulacie.
Elektrolity musimy wybrać  w oparciu analizę składu oraz postać elektrolitów, którą uważamy dla naszego konia najlepszą. Podczas zawodów najlepiej sprawdzają się elektrolity w płynie lub w strzykawce dzięki, której mamy pewność ,że koń spożył ich odpowiednią ilość.

© Copyright 2019 Zabookuj.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl