Zaznacz stronę

BLOG ZABOOKUJ

artykuły, poradniki, recenzje produktów.

Inwazja owadów – jak walczyć z owadami?

utworzone przez 24 maja, 2019Bez kategorii0 komentarzy

Lato to ulubiona pora roku… nie tylko ludzi, ale też wszelkich latających owadów.
Owady to jedna z największych zmór w życiu codziennym. Natura obdarzyła konie w system obronny przed owadami. Konie odganiają muchy poprzez machanie ogonem.
Nieproszonych gości z grzbietu próbują pozbyć się poprzez niewielkie drgania mięśni na całym ciele. Mimo to konie nie lubią owadów. Konie najczęściej muszą zmagać się z muchami, komarami i „końskimi gzami”. Muchy są nieuniknione. Problem much dotyczy niemal każdej stajni, padoku czy pastwiska.

 

Muchy natarczywie atakują konie, siadając im na grzbiecie, nogach, oczach. Stajnie położone na granicy lasu, w niedalekiej odległości od jeziora są szczególnie narażone na ataki owadów. Największym niebezpieczeństwem jeśli chodzi o owady są końskie gzy. Tak naprawdę owad ten nazywa się giez bydlęcy. Giez gryzie mocno i dotkliwie.
Często u koni po ugryzieniu może pojawić się reakcja alergiczna lub nawet krew.

Jak walczyć z owadami?

Preparaty
Przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą ochronę. Warto stosować preparaty przeciw owadom w formie sprayu lub żelu w zależności od potrzeb. Na rynku jeździeckim możemy znaleźć naturalne preparaty, które można stosować już od narodzin konia.
Większość preparatów odstraszających owady jest produkowana w oparciu o naturalne olejki takie jak: lawendowy, citronella, z eukaliptusa czy też z drzewa herbacianego. Owady bardzo lgną do zapachu końskiego potu. Preparaty neutralizują zapach końskiego potu.
Preparaty działają zazwyczaj na 4-8 godzin.

Żele po ukąszeniu
U koni wrażliwych na ugryzienia owadów jak już wspominaliśmy wcześniej, może występować reakcja alergiczna. W miejscu ugryzienia mogą powstać bolesne wypukłości, stwardnienia.
Stosowanie żelu po ukąszeniach pomaga zmniejszyć ból, zmniejszając również świąd i obrzęk. Żele po ukąszeniach owadów produkowane są głównie w oparciu o aloesm,m d-panethnol, allantoinę i ekstrakty niwelujące skutki ugryzień

Derki siatkowe
Aby chronić konia przed owadami możemy założyć mu derkę siatkową. Derki siatkowe są wykonane z cienkiej siatki, dzięki czemu przepuszczają powietrze jednocześnie chroniąc grzbiet konia przed ugryzieniami.
Derki siatkowe możemy zakupić również z dodatkowym lub wszytym tzw. kapturem.

Maski/ moskitiery / frędzelki
Maski przeciw owadom inaczej zwane również moskitierami chronią najwrażliwszą na owady część ciała konia czyli głowę. Dzięki temu owady nie atakują oczu koni. Maskę możemy założyć na padoku, pastwisko, ale również na trening.
Producenci sprzętu jeździeckiego w ofercie mają maski elastyczne zakładane przez głowę, maski zapinane na rzep, maski z frędzlami, maski z osłoną na nos.
W przypadku koni ,które nie akceptują maski na głowie możemy użyć frędzli lub nauszników.
Naczółek z frędzlami montujemy do kantara lub ogłowia. Nauszniki oprócz walorów estetycznych mają za zadanie chronić uszy przed owadami, jak również przed hałasem.

© Copyright 2021 Zabookuj.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl