Zaznacz stronę

Derka dla konia to element często niezbędny dla naszego wierzchowca. Każdy właściciel konia chce dbać o niego jak najlepiej. Z tego też powodu właściciele koni często martwią się czy ich koń nie zmoknie na padoku lub zmarznie w stajni. Na szczęście dla troskliwych miłośników koni wynaleziono derki. Derka konieczna jest u koni golonych, które przez brak odpowiedniej długości sierści nie mają możliwości na odpowiednią termoregulację.
Jak wybrać odpowiednią derkę dla konia i kiedy ją zakładać? O tym słów kilka

Rodzaje derek dla koni:

1. Derka padokowa

Derka padokowa dla koni przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Derki padokowe mają za zadanie chronić naszego konia przed zimnem, wiatrem i deszczem. Dają nam gwarancję, że nasz koń będzie suchy i ciepły.  Najczęściej wykonane są z wytrzymałego poliestru o różnym poziomie wytrzymałości określanym np. 300 D, 600 D, 1200 D. Im wyższa wartość tym lepszy i wytrzymalszy materiał.

Derki padokowe możemy podzielić także na:
– derki przeciwdeszczowe bez wypełnienia lub z podszyciem polarowym  – to derki chroniące przed deszczem i wiatrem. Odporność derki na deszcz mierzona jest w milimetrach. Wartości w okolicach 2000-3000 mm oznaczają nieprzemakalność przy mocnym deszczu przez kilka godzin. Derka padokowa bez wypełnienia lub z podszyciem polarowym nadaje się dla koni nie ogolonych.
derki jesienne/ zimowe  – derki z wypełnieniem zapewniające ciepło podczas każdej pogody. Wypełnienie waha się w granicach od 50 g do 400 g. Grubsze wypełnienie potrzebują konie wrażliwe na temperaturę, konie ogolone. Wypełnienie nie powinno być odpowiednio dobrane. Koń nie powinien marznąć w derce, ale nie powinien także być przegrzany. Przegrzanie jest również niekorzystne dla organizmu.

2. Derka stajenna

Derka stajenna dla konia – do użytku tylko w stajni. Nie jest to derka chroniąca przed deszczem czy wiatrem. Derka przeznaczona dla koni golonych, koni trzymanych w chłodnych stajniach, koni wrażliwych na temperatury, koni starszych lub chorych. Najczęściej wykonana jest z bawełny. Chroni konie przed zimnem. Podobnie jak derka padokowa derka stajenna ma wypełnienie wahające się od 50 g do nawet 500 g.

3. Derka treningowa

Derkę treningową dla koni zakładamy koniowi przed lub/ i po treningu. Może być to derka osuszająca wykonana z polaru lub derka przeciwdeszczowa z poliestru. Derka osuszająca ma za zadanie wspomóc konia w szybszym wyschnięciu sierści po treningu. Ma to znaczenie szczególnie w sezonie zimowym. Derka przeciwdeszczowa treningowa zapewnia komfort konia nawet podczas treningu w deszczu lub jeździe w teren w deszczową pogodę.

4. Derka polarowa

Derki polarowe dla koni są stosowane jako derki osuszające. Chroni także przed chłodem. Nadaje się jako alternatywa na chłodne poranki lub wieczory. Derkę polarową warto stosować także w okresie jesienno- zimowym po treningu, zapewniając komfort cieplny.

5. Derka siatkowa

Derki siatkowe dla koni to derki przeciw owadom. Wykonane z cieńszej lub grubszej siatki mają za zadanie powstrzymać uporczywe owady przed gryzieniem. Szczególnie polecana dla koni wrażliwych na ugryzienia owadów. Derka siatkowa zakładana jest na wyjście na padok, pastwisko czyli w miejsca gdzie owadów może być najwięcej. Producenci sprzętu jeździeckiego stworzyli także derkę siatkową do jazdy, która posiada wycięcie na siodło. Z taką derkę nawet owady w lesie nie są nam straszne.

6. Derka egzemowa

Derka przeznaczona dla koni cierpiących na egzemę letnią, koni z problematyczną skórą, wrażliwych na ugryzienia meszek i innych owadów. Derka egzemowa jest mocno zabudowana, powinna obejmować jak największy obszar ciała konia. Czasem derka egzemowa jest połączona także z nogawkami. Co może przypominać konia ubranego w dresy 😉

Teraz kiedy już wiesz jakie rodzaje derki dla konia dostępne są w naszym sklepie jeździeckim i czym się różnią poszczególne rodzaje łatwiej dobierzesz najlepszą derkę dla swojego konia.

© Copyright 2022 Zabookuj.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl