Zaznacz stronę

Każdy właściciel konia chce dbać o niego jak najlepiej. Z tego też powodu właściciele koni często martwią się czy ich koń nie zmoknie na padoku lub zmarznie w stajni. Na szczęście dla troskliwych miłośników koni wynaleziono derki. Derka konieczna jest u koni golonych, które przez brak odpowiedniej długości sierści nie mają możliwości na odpowiednią termoregulację.
Jak wybrać odpowiednią derkę dla konia i kiedy ją zakładać? O tym słów kilka

Rodzaje derek dla koni:

1. Derka padokowa

Derka padokowa przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Derki padokowe mają za zadanie chronić naszego konia przed zimnem, wiatrem i deszczem. Dają nam gwarancję, że nasz koń będzie suchy i ciepły.  Najczęściej wykonane są z wytrzymałego poliestru o różnym poziomie wytrzymałości określanym np. 300 D, 600 D, 1200 D. Im wyższa wartość tym lepszy i wytrzymalszy materiał.

Derki padokowe możemy podzielić także na:
– derki przeciwdeszczowe bez wypełnienia lub z podszyciem polarowym  – to derki chroniące przed deszczem i wiatrem. Odporność derki na deszcz mierzona jest w milimetrach. Wartości w okolicach 2000-3000 mm oznaczają nieprzemakalność przy mocnym deszczu przez kilka godzin. Derka padokowa bez wypełnienia lub z podszyciem polarowym nadaje się dla koni nie ogolonych.
derki jesienne/ zimowe  – derki z wypełnieniem zapewniające ciepło podczas każdej pogody. Wypełnienie waha się w granicach od 50 g do 400 g. Grubsze wypełnienie potrzebują konie wrażliwe na temperaturę, konie ogolone. Wypełnienie nie powinno być odpowiednio dobrane. Koń nie powinien marznąć w derce, ale nie powinien także być przegrzany. Przegrzanie jest również niekorzystne dla organizmu.

2. Derka stajenna

Derka stajenna – do użytku tylko w stajni. Nie jest to derka chroniąca przed deszczem czy wiatrem. Derka przeznaczona dla koni golonych, koni trzymanych w chłodnych stajniach, koni wrażliwych na temperatury, koni starszych lub chorych. Najczęściej wykonana jest z bawełny. Chroni konie przed zimnem. Podobnie jak derka padokowa derka stajenna ma wypełnienie wahające się od 50 g do nawet 500 g.

3. Derka treningowa

Derkę treningową zakładamy koniowi przed lub/ i po treningu. Może być to derka osuszająca wykonana z polaru lub derka przeciwdeszczowa z poliestru. Derka osuszająca ma za zadanie wspomóc konia w szybszym wyschnięciu sierści po treningu. Ma to znaczenie szczególnie w sezonie zimowym. Derka przeciwdeszczowa treningowa zapewnia komfort konia nawet podczas treningu w deszczu lub jeździe w teren w deszczową pogodę.

4. Derka polarowa

Derki polarowe są stosowane jako derki osuszające. Chroni także przed chłodem. Nadaje się jako alternatywa na chłodne poranki lub wieczory. Derkę polarową warto stosować także w okresie jesienno- zimowym po treningu, zapewniając komfort cieplny.

5. Derka siatkowa

Derki siatkowe to derki przeciw owadom. Wykonane z cieńszej lub grubszej siatki mają za zadanie powstrzymać uporczywe owady przed gryzieniem. Szczególnie polecana dla koni wrażliwych na ugryzienia owadów. Derka siatkowa zakładana jest na wyjście na padok, pastwisko czyli w miejsca gdzie owadów może być najwięcej. Producenci sprzętu jeździeckiego stworzyli także derkę siatkową do jazdy, która posiada wycięcie na siodło. Z taką derkę nawet owady w lesie nie są nam straszne.

6. Derka egzemowa

Derka przeznaczona dla koni cierpiących na egzemę letnią, koni z problematyczną skórą, wrażliwych na ugryzienia meszek i innych owadów. Derka egzemowa jest mocno zabudowana, powinna obejmować jak największy obszar ciała konia. Czasem derka egzemowa jest połączona także z nogawkami. Co może przypominać konia ubranego w dresy 😉

Teraz kiedy już wiesz jakie derki dla koni dostępne są w naszym sklepie jeździeckim i czym się różnią poszczególne rodzaje łatwiej dobierzesz najlepszą derkę dla swojego konia.

© Copyright 2020 Zabookuj.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl

Internetowy Sklep Jeździecki Online / Projekt i realizacja | www.vimestudio.pl